księgowość

Wielu młodych przedsiębiorców rozpoczynając działalność gospodarczą musi zmierzyć się z wieloma problemami. Otwierając firmę, nawet małą jednoosobową działalność, często pojawiają się pytania jak zabrać się za wyliczenie podatków czy ubezpieczeń. Robić to samemu czy jednak mojej firmie potrzebna jest księgowa, a właściwie usługi księgowości.

Oczywiście na początku nie ma potrzeby zatrudniać takiej osoby na etat. Co więcej – nie warto tego robić. Nie wiadomo przecież czy w ogóle biznes się rozkręci i będzie na siebie zarabiał. Można oczywiście zająć się finansami firmy osobiście, ale jeżeli ktoś nie miał z tym do czynienia, to również nie będzie dobre rozwiązanie. Przepisy podatkowe w naszym kraju są nie dość, że złożone i skomplikowane to w dodatku często się zmieniają – trudno za tym wszystkim nadążyć. Najlepiej powierzyć księgowość firmie zewnętrznej na zasadzie współpracy. Taka zewnętrzna księgowa, to najlepszy pomysł na start. W Krakowie często polecaną księgową znajdziemy w Talented – www.talented.com.pl.

Wiele księgowych prowadzi własne działalności obsługując w ten sposób wielu przedsiębiorców. Następnym pytaniem, na które młody przedsiębiorca musi sobie odpowiedzieć jest: skąd wziąć pieniądze na rozkręcenie biznesu. Niektórzy decydują się na poszukanie różnych form wsparcia w postaci dotacji na założenie własnej działalności, inni korzystają z własnych oszczędności, bądź biorą kredyt w banku – każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Można poradzić się w tej sprawie księgowej, z którą będzie się współpracować, można sobie na nie odpowiedzieć samemu.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje skorzystanie z bezzwrotnych dotacji na założenie własnej działalności. Jednak z tego rodzaju wsparcia mogą przeważnie skorzystać jedynie osoby bezrobotne. Pojęcie to w tym przypadku oznacza, że trzeba być zarejestrowanym w urzędzie jako osoba pozostająca bez pracy.