transport kolejowyPrzemysł rozwija się w błyskawicznym tempie, a jego siłą napędową jest rozwój techniczny. Wraz z nowszymi i bardziej wydajnymi maszynami, można zwiększyć produkcję, zmniejszyć zatrudnienie i jednocześnie obniżyć koszty. A wszystko to z poszanowaniem środowiska naturalnego i zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Producenci nowoczesnych maszyn stale dbają o to, żeby ich sprzęty było nowoczesne, jednocześnie ekonomiczne i ekologiczne. Pracują nad tym już sami konstruktorzy w fazie projektowania maszyny. Jednak nawet ich badania, sprawdziany i testy to jeszcze nie wszystko. Niezmiernie ważna jest także kontrola z zewnątrz, która ma potwierdzić skuteczność maszyn.

Zazwyczaj takich dodatkowych pomiarów podejmuje się nowoczesne akredytowane laboratorium badawcze. W zależności od sprzętu przy tym przeprowadzane są różne badania. Zazwyczaj są to pomiary akustyczne, nie bez znaczenia są też pomiary hałasu, który jak okazuje się ma wpływ na środowisko.

Coraz częściej do sprawdzenia zostają też oddane komputery, za których pomocą będzie się sterować całą maszyną. Właściwie są one sercem takiej nowoczesnej maszyny, muszą więc być w pełni niezawodne, sprawne i możliwie proste w obsłudze. Profesjonalny software testing ma zbadać, czy faktycznie tak jest i wskazać, jakie zmiany warto wprowadzić, żeby sprzęt działał jeszcze lepiej.

Pomiary akustyczne, szczegółowe pomiary hałasu, jak również i software testing mogą zająć trochę czasu, jednak są one niezbędne. Nie tylko wymagają ich przyszli użytkownicy sprzętu. W przypadku gdy wykryte zostaną wady sprzętu, również sam producent maszyn może uniknąć dzięki testom olbrzymich strat finansowych związanych ze wstrzymaniem produkcji, wypłatą odszkodowań, wycofaniem sprzętu ze sprzedaży. W przypadku maszyn przemysłowych są to już olbrzymie sumy.