własny dom

Młode małżeństwa, które nie mają własnego lokum i ciężko byłoby im wynajmować mieszkanie i utrzymywać się z pozostałych pieniędzy, bardzo często wybierają mieszkanie z teściami. Niestety jest to poważna próba wytrzymałościowa dla wszystkich. Problemy są nieuniknione  – jak jednak z nimi sobie poradzić? Być może trzeba zacząć planować wyprowadzkę! Niestety życie, i to wielu pokoleń, uczy, że nawet najbardziej bezkonfliktowe teściowe i najłagodniejsze synowe z czasem po prostu muszą mieć swoje własne, nienaruszalne przestrzenie.

                Rynek nieruchomości, szczególnie w dużych miastach, jest trudno dostępny dla młodych na tak zwanym dorobku. Ceny mieszkań ciągle rosną a uzyskanie kredytu jest trudne – nie wspominając o wątpliwe atrakcyjności tych ofert, które zazwyczaj wiążą się z dużym oprocentowaniem i związaniem na kilkadziesiąt lat życia. Niekiedy bardziej opłaca się wybudować własny dom na przedmieściach. Kosztem lokalizacji zyskamy na metrażu i komforcie życia. Wybudowanie domu jest również o tyle dobre, że jest rozłożone w czasie i prace mogą być prowadzone w miarę zgromadzonych środków.

                Współczesne systemy deskowania, materiały i specjalistyczne technologie budowlane, pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z postawieniem domu i skracają czas pracy. Niestety nasz polski klimat wymaga tego, by materiały budowlane były trwałe i oporne na wszelkie czynniki pogodowe – mróz, wysokie temperatury, wilgoć, wiatr itd. W krajach, gdzie klimat jest ciepły i łagodny, domy powstają w przeciągu kilkunastu tygodni. Dosłownie układa się je ze specjalnych płyt, a same fundamenty nie są tak solidne jak to zazwyczaj u nas.

                Rewolucja w budownictwie i architekturze przejawia się również w tym, że coraz częściej powstają tak zwane inteligentne domy. Ich możliwości są niewiarygodne – na przykład przesuwają się w miarę ruchu słońca. Umożliwia to specjalna konstrukcja, a celem jest odpowiednie doświetlenie, tych przestrzeni budynku, które posiadają kolektory słoneczne, zamieniające ciepło słoneczne na ogrzanie domu i wody. To jest już oczywiście duża inwestycja.