aparat usg

W trakcie ciąży musi zostać wykonane badanie ultrasonograficzne minimum trzy razy. Ma to miejsce w każdym z trzech trymestrów, bo tyle trwa ludzka ciąża. Badanie w większości przeprowadza lekarz, który ukończył kurs w tej dziedzinie. Do badania niezbędny jest aparat USG, żel ultrasonograficzny oparty na bazie wody (sprawia, że lepiej przechodzą przez narządy fale wysyłane z głowicy i w ten sposób powstaje obraz) oraz pacjentka z maluszkiem.

Pacjentka przed każdym badaniem USG powinna udać się do toalety w celu opróżnienia pęcherza moczowego z moczu. W domu jeszcze powinna zadbać o właściwe przygotowanie skóry brzucha, jeśli to już drugi trymestr. Aparaty ultrasonograficzne, zwłaszcza wykorzystywane przez nie głowice nie lubią tłustej skóry. Chodzi o to, aby przed samą wizytą pominąć okolice brzucha podczas smarowania kremem, emulsją lub oliwką. Zastosowany natłuszczać jest w stanie sprawić, że oglądany obraz na monitorze będzie zaburzony poprzez powstałe świecenia. Zwłaszcza w okresie ciąży nie chcemy się dodatkowo stresować nieuzasadnionymi artefaktami. Badanie w trakcie ciąży przy wykorzystaniu aparatu do USG może być wykonane na dwa sposoby.

Pierwszy jest trochę inwazyjny, ponieważ wykonywany jest przez sondę dopochwową. Dzięki tej końcówce lekarz jest w stanie uwidocznić dość wczesną ciążę. Drugi sposób, to badanie wykonane przez powłoki brzuszne już w wyższej ciąży. Ma to miejsce już w drugim trymestrze, kiedy rozwijający płód wzrośnie na tyle, że głowica ta jest w stanie uwidocznić jeszcze dość małą istotę na tym etapie ciąży. Jak widać dobry aparat USG daje wiele możliwości.